Haikeat laulut soivat

Maan korvessa kulkevi, Hiljainen tienoo, Evakon laulu, Mun sydämeni tänne jää… Onko sinulla lempilaulua hetkiin, jolloin haikeus valtaa mielen?
Perjantaina 17. lokakuuta klo 18 kokoonnutaan Miehikkälän kirkossa surumielisten ja nostalgisten laulujen äärelle.
Esiintyjäkaarti muodostuu eri ikäisistä kaakonkulmalaisista musikanteista. Anna Galkina soittaa pianoa, Siiri Karhu ja Merja Maaskola harmonikkaa. Laulumusiikkia kuullaan Ria Roimolalta, Kaisa Erikssonilta, Katriina ja Manu Töröseltä, Leea Tuhkiaiselta ja Eini Tulkilta, Reetta Värriltä, Iisa-Stiina Piispalta, Leila Jähiltä, Salla Koskimieheltä ja Niina Kokkalalta. Myös Miehikkälän kirkkokuoro, Laulu-ukot ja Heleät pääsevät estradille. Merja Maaskola ja kanttori Niina Venäläinen säestävät. Musiikkiesitysten väleissä Marja-Liisa Holopainen ja Tuula Suomalainen lausuvat haikeita runoja.
Konsertin vapaaehtoinen maksu menee Miehikkälän kirkkokuoro ry:lle. Tilaisuuden jälkeen on tuttuun tapaan tarjolla kahvia, teetä ja rupattelua tuttujen ja tuntemattomien kanssa.
Haikeiden laulujen konsertti kuullaan myös Haminassa pienillä esiintyjäkaartin muutoksilla. Päivämäärä on perjantai 7. marraskuuta, jolloin tapaamispaikkana on klo 18 Johanneksen kirkko. Silloin joukkoon liittyvät Jussi Saksa, Joel Vataja sekä Aino Jokimiehen ja Venla Silanderin muodostama duo. Vapaaehtoinen maksu Kirkon Ulkomaanavulle.